ABC suplementów

Encyklopedia

ashwagandha

Ashwagandha

Ashwagandha (Withania somnifera), jest znana także jako: indyjski żeń-szeń, wiśnia Winter, Ajagandha, Kanaje Hindi, Amukkara w Tamil i Samm Al Ferakh.

Ashwagandha rośnie w Indiach, Bangladeszu, Nepalu, Pakistanie i Sri Lance. Krzew osiąga wysokość około 150 cm, ma żółte kwiaty i czerwone jagody, a najlepsze właściwości lecznicze posiada korzeń tej rośliny i owoce. Jest najbardziej znana w Ajurwedzie ze swoich właściwości antydepresyjnych i uważana jest za doskonały stabilizator nastroju. Wzmacnia układ immunologiczny i podnosi wydolność organizmu na wysiłek fizyczny.W Indiach stosuje się ją jako środek uspokajający, wyciszający i przynoszący zdrowy sen. Korzeń Ashwagandhy zawiera fitosterole, alkaloidy, kumaryny, fenolokwasy i inne.

Tak bogaty skład korzenia powoduje, że jego właściwości mają bardzo duże zastosowanie w Ajurwedzie: spowalnia procesy starzenia się, neutralizuje stres, wzmacnia funkcjonowanie wątroby i nerek, poprawia pamięć, znakomite zioła na koncentrację, sen, uspokojenie, reguluje układ hormonalny, poprawia sprawność seksualną i hamuje siwienie włosów. Ponadto zwiększa wydolność fizyczną, koordynację psychomotoryczną i zmniejsza czas reakcji – z tego powodu chętnie stosowana jest przez sportowców.

aakg

AAKG (L-Arginina)

L-Arginina inaczej kwas 2-amino 5-guanidynowalerianowy – to aminokwas endogenny, czyli taki, który może być wytworzony przez nasz organizm z innych związków. Teoretycznie więc organizm nie potrzebuje dostarczania tego aminokwasu z pożywieniem. Niestety, jak pokazały badania, wraz z wiekiem zdolność syntezy argininy w organizmie człowieka zaczyna maleć. Niedobory argininy prowadzą zaś do zachwiania równowagi wewnętrznej organizmu. Właściwa suplementacja diety przywraca odpowiedni poziom aminokwasu, co jest istotne ze względu na jego życiowe funkcje.

Można powiedzieć, że arginina występuje w całym naszym organizmie, jest cegiełką budującą nasze białka. Z biegiem lat badacze odkryli, iż arginina pełni bardzo ważną rolę.
Jest to aminokwas zasadowy, wzmagający usuwanie amoniaku i chlorków z ustroju, zakwaszających płyny ustrojowe. L-Arginina jest metabolizowana do mocznika i ornityny. Prawdopodobnie ma właściwości immunostymulujące i odtruwające mózg. Stymuluje rozwój i czynności grasicy. Istnieją doniesienia o obniżonym poziomie argininy w przebiegu choroby Alzheimera. Wchodzi w skład histonów, nadając tym białkom silnie zasadowy charakter.
Przy niedoborze argininy pojawiają się zaniki mięśni, osłabienie siły mięśniowej, zahamowanie wzrostu i rozwoju, otyłość, zaburzenia regeneracji tkanek, zaburzenia lipidowe i w wydzielaniu insuliny, obrzęki, nadciśnienie i niewydolność oraz toksyczne uszkodzenie wątroby.

Po raz pierwszy arginina została wyizolowana z pestek łubinu w 1886 roku. W 1930 roku W.C. Rose określa, że jest ona składnikiem naszego organizmu. W 1932 Krebs odkrywa, że pełni ważną rolę w cyklu ornitynowym. W 1940 roku Foster wzmiankuje, że arginina pełni ważną rolę w syntezie kreatyny – związku niezbędnego do przechowywania energii w mięśniach. Lata pięćdziesiąte i siedemdziesiąte ubiegłego stulecia przynoszą wyniki badań, wskazujące, że arginina jest aminokwasem endogennym. Okazuje się, że nie jest tak jednak u dzieci i osób ciężko chorych, u których niezbędne jest dodatkowe spożycie tego aminokwasu wraz z pożywieniem. Później wychodzi na jaw, że arginina zużywana jest przez wiele różnych komórek, pełni m.in. rolę w odpowiedzi immunologicznej i neurotransmisji.

Czy wiesz, że z argininy powstaje tlenek azotu?

Produkty powstające z argininy to m.in. substancje sygnałowe komórek: tlenek azotu, kwas glutaminowy (który może zostać przekształcony w GABA – kolejny związek sygnałowy) oraz agmatyna. Tlenek azotu odpowiedzialny jest za relaksację mięśni gładkich, zapobiega agregacji krwinek i jest neurotransmitterem w mózgu.

gaba

GABA (kwas gammaaminomasłowy)

GABA (kwas gammaaminomasłowy) jest ważnym neurotransmiterem o wydłużonym działaniu. GABA ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie systemu nerwowego. Działa relaksująco, umożliwia zdrowy, głęboki sen, dzięki czemu rano wstajemy wypoczęci i w pełni sił. Stabilizuje ciśnienie krwi, zapobiega bólom i zmniejsza ryzyko wystąpienia skurczów mięśniowych podczas wysiłku fizycznego.

Najnowsze badania dowodzą, że obniżenie poziomu kwasu gammaaminomasłowego w mózgu jest podstawowa przyczyną ataków padaczki. Poziom tego aminokwasu w mózgu regulują dwa enzymy gammaaminotransferaza GABA, odpowiedzialna za degradację GABA oraz dekarboksylaza kwasu glutaminowego, odpowiadająca za biosyntezę (produkcję) GABA, czyli za jego powstawanie z kwasu glutaminowego.
GABA przynosi ponadto zadziwiające efekty jako spalacz tkanki tłuszczowej. Dlaczego tak się dzieje? Otóż GABA stymuluje produkcję hormonu wzrostu (HGH), który w dużej mierze jest odpowiedzialny za spalanie tłuszczu w organizmie. Hormon wzrostu, nazywany również hormonem młodości stymuluje budowę masy mięśniowej. Poprzez nasilenie procesów spalania tłuszczów w mitochondriach i uzyskiwania z nich dodatkowej energii, GABA zwiększa wytrzymałość i poprawia wydolność.

bcaa

BCAA

BCAA to suplement diety mający za zadanie szybkie dostarczenie trzech najważniejszych z ośmiu aminokwasów rozgałęzionych do komórek mięśniowych. Mowa tutaj o leucynie, izoleucynie oraz walinie. Odpowiadają one za syntezę białek, nasilenie procesów naprawczych ukierunkowanych na odbudowę powstałych mikrourazów w trakcie treningów oraz zwiększają wydzielanie hormonów anabolicznych.

Aminokwasy rozgałęzione zwane też egzogennymi to te, których ludzki organizm nie jest w stanie sam wytworzyć, stąd należy dostarczyć je z zewnątrz. Idealnym źródłem tego składnika są mięsa, a także produkty mleczne zawierające duże ilości białka. W wielu przypadkach jednak to nie wystarczy i należy sięgać po specjalne odżywki, które dodatkowo są wzbogacone m.in. w witaminy.

Aminokwasy rozgałęzione BCAA są przeznaczone dla osób uprawiających systematyczny wysiłek fizyczny, zarówno amatorsko, jak i zawodowo. Odżywki typu BCAA znajdują zastosowanie w wielu dyscyplinach sportowych – począwszy od CrossFitu i lekkoatletyki przez gimnastykę i sporty zespołowe, a skończywszy na dyscyplinach siłowych i sylwetkowych. Jak potwierdzają opinie naukowców oraz liczne badania na temat ich działania – mają one wiele zastosowań.

aminokwasy-calodzienne

Aminokwasy całodzienne

Zastosowania: siła, masa, regeneracja, odchudzanie i rzeźba

Aminokwasy całodzienne, zwane także prostymi, doskonale uzupełniają niedobory aminokwasów we krwi. Preparaty aminokwasowe są gotowymi do wchłonięcia mieszankami wolnych aminokwasów i peptydów. Wchłaniają się szybko po spożyciu, zatrzymują katabolizm, wspierają anabolizm i regenerację.
Są różne rodzaje aminokwasów. Aminokwasy całodzienne w postaci suplementu diety mają zastosowanie ogólne, uniwersalne. Nadają się znakomicie zarówno rano, po treningu, jak i w ciągu dnia, aby uzupełniać braki.

Warto je mieć pod ręką zwłaszcza w przypadku dłuższych przerw między posiłkami.

daa

DAA

DAA  zaliczany do grupy aminokwasów endogennych. Jego stosowanie zaleca się przede wszystkim osobom uprawiającym sport lub mającym do czynienia z zintensyfikowanym wysiłkiem fizycznym. Wspomaga syntezę białek oraz poprawia regenerację organizmu. Produkt wspomaga również wzrost siły i przyrost beztłuszczowej masy mięśniowej.

eaa

EAA

Zastosowania: siła, masa, wytrzymałość, regeneracja, anty-katabolik

Aminokwasy EAA (Essential Amino Acids) to aminokwasy egzogenne, a te jak wiemy z ogólnych informacji o aminokwasach, nie są syntetyzowane w organizmie, muszą zatem zostać dostarczone w pożywieniu lub w postaci suplementu. Organizm nie ma możliwości jej syntezy wewnątrz ustroju.

Aminokwasy EAA stanowią komplet niezbędnych dla naszego organizmu składników białek. W skład aminokwasów EAA wchodzą: leucyna, izoleucyna, walina (czyli aminokwasy BCAA), a także lizyna, metionina, treonina, tryptofan, fenyloalanina oraz warunkowo (aminokwasy względnie egzogenne): histydyna i arginina.
Dostarczanie koniecznej dla organizmu dawki EAA jest kluczowe dla prawidłowego przebiegu podstawowych procesów życiowych w organizmie związanych z tzw. wymianą białek ustrojowych. Pozostałe aminokwasy mogą być syntetyzowane w ustroju przy odpowiedniej podaży aminokwasów egzogennych.

Aminokwasy EAA w suplementacji stosowane są jako element wspomagania wysiłku i regeneracji po wysiłkowej, a także jako antykatabolik i katalizator przemian anabolicznych.

Znajdują zastosowanie zarówno u sportowców dyscyplin siłowych i sylwetkowych, jak i wytrzymałościowo-siłowych oraz wytrzymałościowych.

beta-alanina

Beta-alanina

Zastosowania: siła, wytrzymałość, energia

β-alanina to organiczny związek chemiczny, należący do tzw. β-aminokwasów. Różni się L-alaniny układem wiązań chemicznych, przez co posiada odmienne właściwości biologiczne.

Beta-alanina to interesujący aminokwas. W połączeniu z histydyną tworzy β-alanylo-L-histydynę (karnozynę) – związek wykazujący właściwości antyoksydacyjne i buforujące.

W praktyce Beta-alanina dzięki swoim właściwościom pozwala na przedłużanie wysiłku – zwiększa wydolność, siłę i wytrzymałość podczas wysiłku, wpływa także korzystnie na regeneracje organizmu po jego zakończeniu.

Cechy beta-alaniny:

 • zwiększa siłę i wytrzymałość mięśni podczas treningu
 • wpływa korzystnie na budowę beztłuszczowej masy ciała
 • umożliwia szybszą regenerację po wysiłkową

Beta-alanina dostępna jest w postaci mono-preparatów, jak i złożonych preparatów aminokwasowych, stacków kreatynowych, zwłaszcza suplementów przed-treningowych (pre-workout).
Preparaty zawierające beta-alaninę polecane są szczególnie sportowcom dyscyplin wytrzymałościowo-siłowych i siłowych, do stosowania przede wszystkim przed treningiem. Beta-alanina znajdzie zastosowanie we wszystkich dyscyplinach sportowych, zarówno o charakterze tlenowym jak i beztlenowym.
Beta-alanina solidnie „pobudzi” nasze mięśnie do działania, wspomagając organizm w trakcie intensywnego i długotrwałego wysiłku fizycznego.

Dodatkowo aminokwas ten ogranicza zakwaszenie włókien mięśniowych, a regularnie stosowana wedle zaleceń – usprawnia układ nerwowy oraz układ krążenia.

carbo

Carbo

Zastosowania: siła, masa, regeneracja, wytrzymałość

Odpowiednia podaż węglowodanów może mieć istotne znaczenie dla zdolności wysiłkowych i regeneracji po-treningowej. Węglowodany stanowią podstawowy materiał energetyczny dla tkanek i narządów w tym mięśni oraz układu nerwowego. Tempo trawienia i wchłaniania poszczególnych węglowodanów determinuje odpowiedź organizmu na ich spożycie (wyrzut insuliny, resynteza glikogenu, itd).

Szybkie uzupełnianie energii pochodzącej z węglowodanów umożliwiają odżywki węglowodanowe.

Mówiąc „kompleks węglowodanów” mamy na myśli odżywki znane ogólnie jako „Carbo„. Jest to po prostu połączenie węglowodanów o różnej długości łańcucha – złożonych (takich jak skrobia kukurydziana, maltodekstryny) oraz prostych (np. Dextroza). Inny przykład to (droższe niż Carbo) Vitargo, opisane na osobnej podstronie.

Kompleksy węglowodanów, lub jak wolimy, mieszanki Carbo, powstrzymują katabolizm mięśniowy oraz pozwalają szybko uzupełnić poziom glikogenu mięśniowego.
Carbo znakomicie sprawdza się u sportowców dyscyplin wytrzymałościowych, takich jak biegi, kolarstwo. Idealnie nadaje się do zastosowania w porach około treningowych w przypadku sportów walki, strong man, kulturystyka, jako sposób na uzupełnienie energii wydatkowanej podczas morderczych treningów.

Carbo przydaje się w sportach wytrzymałościowo-siłowych oraz grach zespołowych.
Również osobom ciężko pracującym fizycznie, kompleks węglowodanów może dać szybki i wygodny zastrzyk energii potrzebnej do dalszego działania, gdy organizm jest wycieńczony. Taki „zabieg” pomoże także przyspieszyć regenerację po wysiłkową.
We wszystkich przypadkach pożądane jest szybkie osiągnięcie maksimum nad-kompensacji składników energetycznych, aby organizm był w możliwie krótkim czasie gotowy do kolejnego wysiłku.

Zaletą kompleksu węglowodanów typu Carbo jest z pewnością bardzo przystępna cena. Również rozpuszczalność tego typu odżywek jest znakomita (lepsza niż w przypadku Vitargo).
Odżywki typu Carbo zwykle zawierają także dodatek witamin i minerałów, które również wymagają uzupełnienia po dużym wysiłku fizycznym.

Dawkowanie odżywek tego typu uzależnione od indywidualnych potrzeb.

glutamina

Glutamina (L-Glutamina)

Zastosowania: masa, regeneracja, anty-katabolik

Glutamina (L-glutamina) to jeden z 22 aminokwasów budujących białka, klasyfikowana jako aminokwas endogenny, jednak w niektórych sytuacjach synteza wewnątrzustrojowa może być daleko niewystarczającą. Glutaminę możemy uznać za najważniejszy aminokwas budujący nasze mięśnie.

Glutamina bierze udział w syntezie białek, a także w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej i usuwaniu amoniaku.
Aminokwas ten ma także duże znaczenia dla odpowiedniego funkcjonowania układów: odpornościowego i pokarmowego. Glutamina jest także niezbędna w procesie syntezy glutationu – silnego wewnątrzustrojowego przeciwutleniacza.
Glutation skutecznie obniża poziom kortyzolu oraz kwasu mlekowego, a także zwiększa poziom glikogenu mięśniowego. Wpływa to na znacznie szybszą regenerację mięśniową.
W suplementacji sportowej głównym zastosowaniem glutaminy jest działanie antykataboliczne, oraz wspieranie procesów syntezy białek. Bardzo popularne jest stosowanie kreatyny wraz z glutaminą (zestaw na pierwszy cykl kreatynowy z monohydratu kreatyny i glutaminy jest wręcz legendarny).

W czym jeszcze może nam pomóc glutamina?
Oprócz stymulacji syntezy białek mięśniowych i wspomagania utrzymania dodatniego bilansu azotowego, glutamina dodatkowo:

 • wpływa korzystnie na wydzielanie hormonów (hGH)
 • zmniejsza czas regeneracji mięśni i zasobów energetycznych
 • zmniejsza ryzyko chorób przez wzmocnienie układu odpornościowego

Źródłami glutaminy są pokarmy zawierające białko, w tym odżywki białkowe. Znajdziemy ją w postaci suplementów, jako czystą glutaminę, lub glutaminę z dodatkiem tauryny, tudzież w połączeniu z BCAA.

hmb

HMB

Zastosowania: regeneracja, poprawa wydolności, działanie anty-kataboliczne, redukcja tłuszczu

Beta-hydroxy-Beta-metylomaślan, w skrócie HMB, jest krótko-łańcuchowym kwasem tłuszczowym, który w organizmie powstaje z leucyny. Innymi słowy jest tłuszczową pochodną tego aminokwasu egzogennego.

HMB w niewielkich ilościach znajdziemy także w pożywieniu, np. grejpfruty, niektóre ryby. Oczywiście najłatwiej jest dostarczać ten związek w postaci suplementu diety.

B-hydroxy-B-metylomaślan ma pewne znaczenie w procesie syntezy białek; przypisuje się mu działanie anty-kataboliczne, umiarkowane działanie anaboliczne, oraz korzystny wpływ na proces redukcji tkanki tłuszczowej.

Cechy suplementów zawierających HMB to więc przede wszystkim:

 • działanie anty-kataboliczne
 • wspomaganie budowy wysokiej jakości suchej masy mięśniowej
 • wspomaganie redukcji tłuszczu
 • łagodzenie stresu
 • poprawa estetyki sylwetki
kreatyna

Kreatyna

Zastosowania: siła, masa, regeneracja

Kreatyna (kwas β-metyloguanidynooctowy) to organiczny związek chemiczny, pełniący bardzo istotną rolę w przemianach energetycznych zachodzących w organizmie.
Kreatyna jest substancją endogenną, co oznacza że może być syntetyzowana w ustroju (powstaje z aminokwasów w nerkach i wątrobie).

W sporcie bardzo popularny jako suplement stosowany w celu zwiększenia masy i siły mięśni. Zasadnicza rola kreatyny sprowadza się do „odtwarzania” adenozynotrójfosforanu (ATP), czyli podstawowego wewnątrzkomórkowego nośnika energetycznego.
Kreatyna zwiększa także uwodnienie komórek mięśniowych. Dzięki odpowiednim zapasom kreatyny w mięśniach, zostają zwiększone rezerwy energetyczne, co umożliwia nie tylko poprawę zdolności wysiłkowych, ale także nasilenie procesów regeneracyjnych i wzrostu masy mięśniowej.

Kreatyna zatem to bardzo użyteczny suplement, jako że posiada potencjał zarówno ergogeniczny jak i anaboliczny. Jest jedną z najsilniej działających substancji o takim działaniu, dostępną legalnie i dozwoloną. Pierwszy cykl kreatynowy może być dla młodych adeptów pozytywnym zaskoczeniem.
Jej przydatność i bezpieczeństwo stosowania zostały potwierdzone poprzez szereg badań naukowych. Jest bezpieczna dla zdrowia. W przypadku monohydratu czasami mogą (choć nie muszą) występować drobne dolegliwości związane z trawieniem, jak i wzmożone pragnienie, ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na wodę (nawadnianie). W przypadku stosowania form kreatyny takich jak Kre-alkalyn bądź jabłczan (TCM), skutki te zostały zniwelowane.

Na rynku znajdziemy bardzo wiele suplementów kreatyny, w różnej formie. Od najprostszej czyli monohydratu kreatyny, poprzez jabłczan do stacków kreatynowych, które to oprócz kreatyny zawierają szereg wspomagających jej działanie substancji, takich jak prekursory tlenku azotu, aminokwasy czy też substancje pobudzające.
Kreatyna znajdzie zastosowanie w każdej dyscyplinie sportowej, w której istotne jest zwiększenie siły i/lub masy mięśni.

odzywki-bialkowe

Odżywki białkowe

W sportach siłowych i sylwetkowych białko to podstawa. Jego podstawowym źródłem są różnego rodzaju mięsa i ryby, jajka, twaróg, ale także odżywki białkowe. Białko jest bardzo istotne zarówno dla osób chcących budować masę mięśniową, jak i redukować zbędną tkankę tłuszczową. Mając zwiększone zapotrzebowanie na białko (sport, ciężka praca fizyczna) czasem nie sposób dostarczyć odpowiednich ilości białka z samego pożywienia. Chociażby ze względu na brak czasu bądź środków.

Tutaj właśnie wkraczają odżywki białkowe – szybka, wygodna i poręczna, a przy tym smaczna metoda na spożycie białka (lub uzupełnienie nim posiłku).

Białko dostarczane wyłącznie z pożywienia może okazać się niewystarczające by stymulować procesy wzrostu. Stosując odżywki białkowe, zwłaszcza o różnym tempie wchłaniania, możemy precyzyjnie dostosować się do potrzeb naszego organizmu.

Odżywki białkowe można podzielić na kilka typów:

 • szybko wchłanialne – np. WPI i WPC (izolat i koncentrat białka serwatki), najlepsze rano, po treningu
 • wolno wchłanialne – np. kazeina, białka jaj, znakomite do zastosowania na noc
 • odżywki o zróżnicowanym czasie wchłaniania – czyli matrixy białkowe – odżywki skomponowane z białek różnego rodzaju, do zastosowania ogólnego

Oczywiście białka mogą być pochodzenia zwierzęcego (np. białko serwatki, jaj, białko wołowe), jak i roślinnego (np. sojowe, pszeniczne).
Współcześnie odżywki białkowe to produkty specjalistyczne, zawierające dodatkowe składniki, takie jak dodatek peptydów, glutaminy, witamin i minerałów, a nawet enzymów wspomagających trawienie (np. laktaza).

Producenci prześcigają się w opracowywaniu coraz to lepszych smaków odżywek białkowych. Niektóre są wyjątkowo udane.

Odżywki białkowe nie powinny kojarzyć się tylko z osobami ćwiczącymi na siłowni, ale ćwiczącymi w ogóle.
Są one świetnym źródłem białka dla sportowców wszystkich dyscyplin, ludzi obciążonych dużym wysiłkiem fizycznym oraz rekonwalescentów. W krajach rozwiniętych odżywki białkowe stosowane są przez osoby w sędziwym wieku i nie jest to niczym nadzwyczajnym.

Odżywki białkowe przydadzą się również kobietom, które także mają swoje zapotrzebowanie na białko. Szczególnie przydatne będą w okresach redukcji tkanki tłuszczowej (odchudzania).

tauryna

Tauryna

Zastosowania: wytrzymałość, siła, regeneracja, antykatabolik

Tauryna jest ciekawym i niedocenianym aminokwasem.
Jest to aminokwas niebiałkowy zawierający siarkę o specyficznej roli fizjologicznej. Obficie występuje w tkankach zwierzęcych (głownie w mięśniach).

Organizm ludzki potrafi syntezować ten związek z innych aminokwasów (metioniny i cysteiny), jednak ilość endogennej tauryny może nie pokrywać w pełni zapotrzebowania na ten aminokwas. Tauryna odpowiada za osmoregulację (regulacja poziomu i stężenia elektrolitów i kwasów organicznych, równowaga wodno-elektrolitowa), a także pełni rolę neurotransmitera i neuromodulatora. Ma zastosowanie antykataboliczne, antyoksydacyjne oraz psycho-stymulujące.

Tauryna bierze także udział w syntezie kwasów żółciowych, ma więc pośrednio wpływ na trawienie pokarmów. Aminokwas ten wspomaga transport składników odżywczych (glukozy, aminokwasów, i innych) do komórek mięśniowych.

Tauryna dodatkowo:

 • reguluje wydzielanie insuliny
 • wzmaga syntezę białka i działa antykatabolicznie
 • przeciwdziała objawom zmęczenia
 • wspomaga transport kreatyny
 • zwiększa wytrzymałość organizmu, umożliwia szybszą i skuteczniejszą regenerację
 • zmniejsza negatywne skutki stresu podczas diety redukcyjnej

Tauryna pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi, wykazuje działanie antykataboliczne (ogranicza proces rozpadu białek), zwiększa stężenie azotu w organizmie oraz pomaga obniżyć poziom cholesterolu. Blokuje ona również odczuwanie zmęczenia, przez co dłużej można wykonywać wysiłek – jej zastosowanie zwiększa fizyczną i umysłową wydolność organizmu.

Tauryna często dodawana jest do suplementów keratynowych i aminokwasowych (zwłaszcza glutaminy). Znajdziemy ją także w reduktorach tkanki tłuszczowej i napojach energetycznych.

vitargo

Vitargo

Zastosowania: siła, masa, regeneracja, wytrzymałość

Vitargo to opatentowana formuła węglowodanowa, zawierająca charakterystyczny rodzaj węglowodanów o bardzo dużej masie cząsteczkowej (amylopektyny).

Struktura polimerów glukozy (jak amylopektyny zawarte w Vitargo) ma istotny wpływ na tempo ich trawienia w przewodzie pokarmowym (także lepsza dostępność dla enzymów trawiennych). Węglowodany w tej formule nie wykazują tendencji do zalegania na żołądku i powodują szybkie uzupełnienie glikogenu mięśniowego po spożyciu. Vitargo pozwala zatem w szybkim tempie uzyskać nad-kompensację składników energetycznych.

Prawdziwe Vitargo potrzebuje jedynie tylko około kilkunastu minut, aby większość wypitego produktu opuściło żołądek!
Vitargo jest głównym składnikiem wielu specjalnie opracowanych preparatów węglowodanowych, dostępnych w różnych smakach, z dodatkiem elektrolitów, aminokwasów lub kreatyny.

Vitargo jest szczególnie polecane sportowcom dyscyplin wytrzymałościowych, zarówno w okresie przed jak i po-wysiłkowym, a także każdemu, kto chce dostarczyć dobrego paliwa dla swoich mięśni, w postaci wysokiej jakości węglowodanów.
Vitargo przygotowane w formie napoju można stosować przed, w czasie wysiłku oraz po sesjach treningowych. Będzie najlepszym wyborem dla kulturystów do spożycia wraz z aminokwasami po treningu siłowym, przed treningiem aerobowym, aby zanim zacznie się spalanie tkanki tłuszczowej np. na bieżni, zahamowany został katabolizm i rozpoczęła się odbudowa mięśni.

Vitargo działa bardzo szybko, choć nie jest cukrem prostym jak Dekstroza. Innymi słowy bardzo szybko zaczyna karmić nasze mięśnie, a nie mięśnie plus tkankę tłuszczową.

Cechy odżywek typu Vitargo

 • jedyny w swoim rodzaju, specjalnie skomponowany preparat węglowodanowy
 • znakomite źródło równomiernie uwalnianych węglowodanów
 • uzupełnia zapasy glikogenu
 • zwiększa wytrzymałość organizmu podczas ciężkiego i długotrwałego wysiłku fizycznego.

Ten kompleks węglowodanów wyraźnie wpływa na wzrost intensywności treningowej oraz znacząco zwiększa wytrzymałość organizmu podczas ciężkiego i długotrwałego wysiłku fizycznego.
Odżywki typu Vitargo zwykle mają dobre lub bardzo dobre smaki. Nieco trudniej jest z rozpuszczalnością, ale nie jest to problem biorąc pod uwagę pozytywne cechy tego typu odżywek.
Vitargo nie bez powodu uchodzi za ekskluzywne źródło węglowodanów. Jakość i zalety Vitargo wiążą się jednak z ceną, która jest zdecydowanie wyższa niż ma to miejsce w przypadku „zwykłych” odżywek typu Carbo.

Vitargo jest wyjątkowo efektywnym oraz cenionym źródłem energii, i z pewnością jest warte wypróbowania na sobie, dla porównania z innymi odżywkami węglowodanowymi. Wielu ludzi po wypróbowaniu Vitargo pozostaje przy nim.

guarana

Guarana

Guarana to naturalne, ziołowe źródło kofeiny i innych fitozwiązków. Te nasiona zawierają około dwa razy większe stężenie kofeiny znajduje się w ziarnach kawy. Guarana zawiera różne alkaloidy ksantyny mieszaniny innych niż kofeina i teofilina

booster-testosteronu

Booster testosteronu

Boostery testosteronu to jedne z najskuteczniejszych suplementów na rynku, wyróżniające się niezwykle szerokim zastosowaniem pośród osób prowadzących sportowy tryb życia. Często przyczyną stagnacji, czyli braku postępów treningowych może być zbyt niski poziom tego anabolicznego hormonu, dlatego booster testosteronu może być kluczowym suplementem dla osób chcących ciągle doskonalić swoje osiągi treningowe. Testosteron suplement to skuteczny i w pełni bezpieczny sposób na poprawienie umięśnienia oraz spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej. Nawet najlepszy booster nie wpływa na gospodarkę hormonalną organizmu przez co nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Najsilniejsze boostery testosteronu mają naukowo potwierdzoną skuteczność działania, przez co są tak skuteczne w zwiększeniu siły czy masy mięśniowej, a także pozwalają utrzymać doskonałą twardość i nabicie mięśni w czasie diety redukcyjnej.

bulk

Bulk

Bulk to grupa odżywek białkowo-węglowodanowych o bardziej wyrównanych proporcjach białka do węglowodanów niż w tradycyjnych odżywkach typu gainer. Stanowią cenną alternatywę dla posiłków oraz zwiększają bilans kaloryczny w ciągu dnia, przez co w bezpośredni sposób przyczyniają się do wzrostu masy mięśniowej. Odgrywają istotną rolę w uzupełnieniu niedoborów w diecie dla osób nie mogących pozwolić sobie na regularne posiłki, jednak ze względu na większy udział białka kosztem węglowodanów nie powodują gromadzenia się zbędnej tkanki tłuszczowej. Dodatkową zaletą większości odżywek typu bulk jest bardzo dobry smak, a także często składniki uzupełniające jak kreatyna czy aminokwasy, przez co produkt staje się jeszcze bardziej wartościowy

gainer

Gainer

Gainery są to odżywki węglowodanowo-białkowe spełniające rolę zamienników posiłków, przeznaczone do stosowania w celu zwiekszenia masy mięśniowej. Dobry gainer powoduje przyst masy również w przypadku osób mających szybką przemianę materii i problemy z nabraniem na wadze.

omega-3

Omega 3

Kwasy tłuszczowe omega-3 muszą być dostarczane z diety, gdyż ich synteza w organizmie nie jest możliwa. Z tego względu określa się je mianem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT).

Kwasy EPA i DHA ułatwiają redukcję tkanki tłuszczowej. U osób systematycznie spożywających zalecaną dawkę kwasów omega-3 stwierdza się ubytek masy tłuszczowej ciała i zmniejszenie wskaźnika BMI.

Spożycie kwasów omega 3, wspiera syntezę tlenku azotu, neurotransmitera zwiększającego ukrwienie narządów i tkanek, a tym samym ich dotlenienie i odżywienie, przez co regenerują i chronią tkankę mięśniową.

karnityna

Karnityna (l-karnityna)

L-karnityna to związek, który łagodzi skutki starzenia się organizmu. Substancja ta zwiększa potencjał mitochondriów do spalania tłuszczu. Odpowiedzialna jest ona za transport kwasów tłuszczowych i zamianę ich w energię. Inną właściwością L-karnityny jest branie udziału w metabolizmie węglowodanów i rozgałęzionych aminokwasów. Substancja ta reguluje aktywność hormonów, takich jak hormon tarczycy czy testosteron.

L-karnityna jest to specyfik, który ma swoje zastosowanie głównie w medycynie leczniczej i estetycznej. ALCAR – najczystsza, farmaceutyczna forma L-karnityny – jest powszechnie stosowanym środkiem, który przyspiesza pracę mózgu i wspiera neurony w działaniu. ALCAR łagodzi działania uboczne związane z procesem starzenia, takie jak chroniczne zmęczenie. Suplementacja tym produktem poprawia funkcjonowanie naczyń krwionośnych i łagodzi powstałe w organizmie uszkodzenia.

L-karnityna odgrywa bardzo ważną rolę w procesie odchudzania. Usprawnia ona procesy metabolizmu tłuszczów. Osoby, które podejmują duży wysiłek, mają szczególne zapotrzebowanie na ten specyfik. Ten suplement diety optymalizuje wszystkie procesy, które zachodzą w mięśniach i obniża czas potrzebny na regenerację organizmu po wykonaniu aktywności fizycznej.

tyrozyna

Tyrozyna – L-tyrozyna

L-tyrozyna to aminokwas endogenny, produkowany w sposób naturalny przez nasz organizm. W niektórych sytuacjach wytwarzana ilość może być niewystarczająca i wymagane jest dodatkowe uzupełnienie jej w diecie lub suplementami diety.

L-tyrozyna jest jednym z 22 aminokwasów budujących białka mięśniowe. W naszym organizmie pełni rolę prekursora w syntezie neurotransmiterów: dopaminy, adrenaliny i noradrenaliny. Wykazuje pozytywne działanie podczas wzmożonych wysiłków i w stanach przemęczenia. L-tyrozyna należy do związków endogennych czyli takich, które są produkowane w ludzkim ustroju. Jednak by było to możliwe, nasz organizm musi posiadać odpowiednią ilość innego aminokwasu – fenyloalaniny. Jest uważana za niezbędny aminokwas.

ala

ALA (kwas alfa-lipnowy)

Kwas liponowy ma silne działanie antyoksydacyjne, zwalcza wolne rodniki, szkodliwe produkty uboczne wytwarzania energii.

Kwas liponowy wyróżnia się wśród innych przeciwutleniaczy wyjątkową zdolnością do zachowania aktywności zarówno w wodzie, jak i w otoczeniu tłustych lipidów. Oznacza to, że jest w stanie bronić przed szkodliwym wpływem wolnych rodników większość organizmu.

Kwas liponowy jest często stosowany przez kulturystów, ponieważ wspomaga usuwanie zmagazynowanego tłuszczu i zysk tkanki mięśniowej. Sugeruje się, że kwas liponowy pośrednio wspomaga organizm w możliwie najefektywniejszym wykorzystaniu energii przechowywanej w postaci tłuszczu, białek i węglowodanów.

Oferujemy również wysyłkę suplementów za granicę!
Kliknij i sprawdź sklep online